DZIEŃ PROJEKTÓW KLASOWYCH 2022

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią uczniowie Szkoły Podstawowej w Bańskiej Niżnej znów zaprezentowali swoje projekty klasowe, tym razem przygotowane pod hasłem „W naszym domu”. W bieżącym roku święto rozłożono na dwa dni, więc 10 czerwca wystąpili uczniowie klas IV–VIII.
Po słowach powitania wygłoszonych przez panią dyrektor Jolantę Stolarczyk na scenę wyszli czwartoklasiści, którzy pokazali program zatytułowany „W Europie”. Cała klasa przez kilka miesięcy zbierała informacje na temat krajów europejskich, by zaprezentować je w formie quizu. Publiczność odgadywała nazwę kraju, którego sylwetka trafiała następnie na mapę konturową naszego kontynentu. Uczniowie wzbogacili występ piosenkami, a zakończyli rozrzuceniem cukierków wśród widzów. Wniosek, jaki płynął z tego programu, był jednoznaczny – wspólna Europa to miejsce, w którym warto żyć i o które trzeba dbać.
Kolejna klasa wystąpiła pod hasłem „O skutecznym rad sposobie, czyli jak naprawić Rzeczpospolitą”. W programie, w którego tytule piątoklasiści nawiązali do fundamentalnych dzieł Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Stanisława Konarskiego, podkreślono, że Polacy nie powinni oczekiwać cudów ani narzekać na czynniki zewnętrzne, ale uwierzyć w siebie i skupić się na pracy dla rozwoju Ojczyzny.
Klasa VI w swoim występie pt. „W Polsce” wprowadziła elementy regionalne, wspominając o ogromnych zmianach, jakie zaszły na Podhalu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, m.in. dzięki funduszom europejskim. Program przedstawiał również pojęcia, z którymi stykamy się na co dzień, nie zawsze zastanawiając się nad ich sensem i treścią – „ojczyzna”, „mała ojczyzna” czy „emigracja”. Na zakończenie uczniowie podkreślili, jak wspaniale zachowali się Polacy w obliczu wojny w Ukrainie, wspomagając ludzi uciekających przed rosyjską agresją.
Uczniowie klasy VII zaprezentowali program „Polska – nasz wspólny dom”, w którym przedstawili mniejszości narodowe w Polsce, ich historię, pochodzenie, liczebność i obecną sytuację. W przedstawieniu ważną rolę odegrał nowotarski dworzec autobusowy, na którym góralska rodzina spotykała podróżnych z różnych zakątków Polski. Uczniowie wyrazili przekonanie, że Polska powinna być miejscem, w którym dobrze będzie się czuł każdy, niezależnie od tego, skąd przybywa, jakim językiem się posługuje i jakiego jest wyznania.
Na zakończenie przyszedł czas na występ najstarszych uczniów. Ósmoklasiści zajęli się w swojej pracy zdrowiem Polaków i przygotowali program zatytułowany „W mojej lodówce, czyli wszystko o żywieniu”. Nie zapomnieli o piramidzie zdrowego żywienia, wręczając wszystkim obecnym ulotki z odpowiednimi wskazówkami. Przestrzegali też przed nadmiernym spożyciem cukru, często ukrytego w produktach spożywczych, oraz najróżniejszymi składnikami stanowiącymi zagrożenie dla zdrowia. Pokazali też doświadczenie pozwalające zbadać zawartość skrobi w różnych artykułach spożywczych.
Występy nagrodzono rzęsistymi oklaskami, a pani dyrektor wyraziła uznanie dla uczniów, którzy przygotowali interesujące programy i bez trudu opanowali tremę. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne projekty zaprezentujemy już nie tylko uczniom i nauczycielom, ale też, jak bywało przed pandemią, całej społeczności Bańskiej i gościom.
Tekst: Krzysztof Cierniak

 

fot. Rafał Gąsior