Święto Patrona Szkoły w Bańskiej Niżnej

Święty Kazimierz, nasz Patron, jest z nami. Oręduje za nami w niebie i sprawia, że nasza szkolna społeczność czuje się bezpiecznie. Można mnożyć czyhające niebezpieczeństwa i trudne sytuacje, które nas ominęły. Szczęśliwie ”nie chorowaliśmy” na covida, wszyscy zdali do następnych klas, nie było groźnych wypadków, a po zdalnej nauce przywracamy nadzieję na normalność i więzi międzyludzkie.
Przygotowując tegoroczny program obchodów uczczenia Święta, chcemy zwrócić szczególną uwagę na wartości, którymi obdarzał święty Kazimierz. Zaznaczał niepowtarzalną wartość każdego człowieka, swoim przykładam dawał świadectwo uczciwości wobec swoich poddanych. Nie wstydził się swoich uczuć do Matki Boskiej, wyzwalając w sobie cechę skromnego władcy a nie pyszniącego się królewicza. Można by zapytać, dlaczego ubogie i świętobliwe życie Świętego było przyczyną do jednego z największych w Europie radosnego jarmarku zwanego Kaziukami. Odpowiedź może być tylko jedna – Bóg i miłość Matki Boskiej do ludzi jest prawdziwą radością, wyzwoleniem dobra w postaci śpiewów, tańców, kulinarnych specjałów i wspólną zabawą.
Uczniowie naszej szkoły tak chcieli uczcić pamięć Patrona, żeby ująć jego świętość i prawdziwe podejście do życia.
Najmłodsi malowali jego wizerunki. Wskazówki Pań od zerówki do klasy trzeciej wywołały prawdziwą eksplozje pomysłów. Wykonano ponad 40 Prac.
Natomiast klasa czwarta z Wychowawczynią przygotowała i nagrała Hymn Szkoły skomponowany przez znanego muzyka i dyrygenta Filharmonii Opolskiej Edwarda Płaczka. Akompaniował pan Krzysztof Groński.
Szósta klasa przy wsparciu swojego opiekuna zachwyciła nas kaziukowymi specjałami. Były to litewskie byliny i tradycyjne wypieki piernikowe.
„Siódmaki” odkryły, że na mapie Polski istnieje również kilka szkół, mających tego samego Patrona. Wpadły na pomysł, by zaprezentować im naszą szkołę, a być może nawiązać w przyszłości przyjazne kontakty. Wychowawca był dumny ze swoich podopiecznych.
List do Ambasadora Litwy w Warszawie został napisany i wysłany przez ucznia klasy ósmej Szymona Bartoszka. Umieścił w nim życzenia oraz nawiązał do historycznej przyjaźni polsko-litewskiej. A może wycieczka do Wilna ? – zaproponował Wychowawca.
Do Wilna poleciała wirtualnie klasa piąta. Skontaktowaliśmy się z Panią tam mieszkającą, która pokazała nam jak wyglądają uroczystości kaziukowe w stolicy Litwy. Niestety trudności połączenia on line zostały zastąpione fragmentami reportażu pokazanego przez lokalne, polskie media. Pani Katechetka, będąc na wakacjach w Wilnie, była w katedrze świętego Kazimierza, nakręciła krótki film w kaplicy, w której znajdują się szczątki naszego Patrona.
Całość działań jest zarejestrowana na filmie dostępnym pod poniższym linkiem.
Realizatorem nagrania jest Kuba Marusarz uczeń klasy 7.

Maria Felsztyńska