DZIEŃ PROJEKTÓW KLASOWYCH „Popatrz uważnie” klasy 4,5,7,8 sp

SZKOLNY DZIEŃ PROJEKTU
W SZKOLE W BAŃSKIEJ NIŻNEJ

16 grudnia 2022 r. w szkole w Bańskiej Niżnej odbył się kolejny Szkolny Dzień Projektu „Świat jest ciekawy!”, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Popatrz uważnie!”. Wszystkie klasy już na początku października wybrały tematy, nad którymi pracowały, a przed świętami przyszedł czas zaprezentowania całej społeczności szkolnej efektów ich działań.
Jaki pierwsi weszli na scenę czwartoklasiści. Ich projekt przygotowany pod kierunkiem wychowawcy p. R. Gąsiora nosił tytuł „Wiej, wietrze, wiej!”. Uczniowie najpierw zaprezentowali wiersz Juliana Tuwima „Dwa wiatry”, a potem wytłumaczyli, jak powstaje wiatr i jakie są jego rodzaje. Pokazali też wiatromierz i wyjaśnili, jak działa. Zebrali także informacje o sportach, w których wykorzystuje się siłę wiatru. Na koniec, wykorzystując suszarkę do włosów i deskę surfingową, rozwiali w sali kolorowe piórka.
Klasa piąta pod opieką p. R. Chrobak potraktowała tegoroczny temat Dnia Projektu „Popatrz uważnie!” dosłownie i wybrała temat „Sprawdź, czy dobrze widzisz”. Uczniowie zdobywali wiedzę podczas wizyt w salonie optycznym i sali złudzeń optycznych. Wyjaśnili zebranym, jakie są najpopularniejsze choroby wzroku, a także zorganizowali małą demonstrację, przekonując, jak należy dbać o zdrowie oczu, w tym, jak bez szkody dla narządu wzroku korzystać z urządzeń elektronicznych. Pokazali też kilka przykładów złudzeń optycznych.
Siódma klasa wspierana przez wychowawcę p. M. Bryniarskiego przedstawiła projekt pt. „Ukryte dziedzictwo – Podhale” i wzięła publiczność na wycieczkę, prezentując wiedzę o bardziej i mniej znanych miejscach na Podhalu, obyczajach tego regionu, a także zaglądając do Chicago- skupiska góralskiej Polonii. Towarzyszył im Duch Wiedzy, który wyjaśniał zebranym trudniejsze terminy naukowe. Siódmoklasiści zakończyli prezentację swojego projektu wykonaniem piosenki „Tutaj jestem” z repertuaru Grzegorza Turnaua.
Jako ostatni wyszli na scenę uczniowie klasy ósmej, którzy pod opieką p. A. i K. Cierniaków przygotowali projekt „Popatrz w serce!”. Zbierając do niego wiedzę, odwiedzili oddział kardiologiczny zakopiańskiego szpitala dzięki uprzejmości dr. Wojciecha Stolarczyka. W swoim występie przenieśli publiczność do gabinetu kardiologa, do którego kolejni pacjenci zgłaszali się z różnymi chorobami serca i dowiadywali się, skąd się wzięły i jak powstały ich schorzenia, a instruowani przez lekarza i pielęgniarkę uczyli się, co szkodzi, a co pomaga sercu. Wizyty lekarskie przeplatane były zabawnymi dialogami w pełnej pacjentów poczekalni, w których uczniowie użyli wielu frazeologizmów i powiedzeń ze słowem „serce”, a także zaprezentowali piosenki o sercu.
Wszystkie występy zostały nagrodzone gorącymi brawami, bowiem oglądający je uczniowie i nauczyciele dobrze wiedzą, ile czasu i wysiłku wymaga praca nad zebraniem i selekcją materiałów do projektu, ich uporządkowaniem i przygotowaniem prezentacji. Być może niektórzy widzowie już teraz zaczęli się zastanawiać nad tematami przyszłorocznych klasowych projektów.